– Fikret Hoca Blog –

Bilgi

Bu yazı 01 Nis 2013, tarihinde yazılmıştır. Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bu yazı şunlarla etiketlenmiştir:

, ,

Bisiklet Tutkusu

Uzun süre kendime uygun bir spor dalı aradım. Uzundum, ama basketbola ilgim yoktu. Futbol ise benim için bir travma diyebilirim: İyi oynayamadığım için genellikle maçlara alınmaz, anca adam olmadığında kaleye alınır, maç sonunda da bir sürü azar işitirdim (: Çocuklar çok acımasız oluyorlar… Yüzme, tenis, voleybol ise her istediğimde yapabileceğim sporlardan değil. Takım oyunlarında da pek başarılı olduğum söylenemez zaten.

Tüm bu sebepler beni bisiklet sürmeye itmiş olmalı… İki yıl önce tatil için Hollanda’ya gidip de oradaki bisiklet kullanan insanları görünce, içimi bir bisiklet tutkusu kapladı. Kuzenim Ömer Ağabey de bu tutkuyu ateşledi. Genç-yaşlı, kadın-erkek, yağmur güneş demeden bisiklet sürüyor Hollanda sokaklarında. Öyle gıpta ettim ki onlara. Kendi ülkemde böyle manzaraları ne zaman göreceğimi düşündüm.

Günlük hayatta pragmatik düşünmeden edemiyorum… Bisiklet sürmek de bana çok programtik geliyor. Şöyle ki; hem bir taşıyıcı, hem bir spor aleti, hem eğlenceli, hem de tüm bunları doğadan kopmadan yapma şansı sunuyor. Sakatlanma riski var elbette. Ancak kask, eldiven ve gerekli ekipmanları kullanıp sürüş güvenliğine dikkat ederek, riskleri en aza indirmek mümkün. Hem grup halde hem de tek başınıza yapabileceğiniz bir spor. Yeni yerler görmeyi ve gezmeyi seviyorsanız, bisikletle keşif turları tam size göre! Birçok artısı var ve kullanmak için özel bir yetenek de gerektirmiyor. Kursa gitmenize de gerek yok. İnsan gücü ile taşıma yapılabilen en verimli araç.

bisikletinfaydalari

Bisiklete binmek için öncelikle size uygun bir bisiklete sahip olmanız ya da kiralamanız gerekiyor. Her gördüğünüz bisiklet ergonomik olarak size uygun olmayabilir. Fiziksel olarak bisikletin size uygun olması çok önemli. Aşağıdaki beden tablosunda çeşitli boylara göre bisiklet büyüklüklerini görebilirsiniz. Eğer kaliteli ve işini bilen bir bisikletçiye giderseniz uygun bisiklet seçiminde size yardımcı olacaklardır.
kadroboy

Tabii bir de bisikleti hangi şartlarda süreceğinize göre bir tür belirlemeniz gerekiyor. Dağ, şehir, yol (yarış), cross gibi türler var. Benim bisikletim cross, ancak bazı değişikliklerle daha bir şehir bisikleti havasında şu anda. Bisiklete ve kendinize gerekli ekipmanları aldıktan sonra hazırsınız demektir. Artık sıra gidilecek rotaları keşfetmeye geldi.

Bisiklet üzerinde “yol yapmak” çok başka bir keyiftir. Kas gücünüzle gidebileceğiniz yerlerin sınırlarını zorladıkça kendinizi daha özgür hissedeceksiniz.

BİSİKLET
Biner giderim,
İstediğim yere
Sanki özgür kuşlar gibi.
İster yalnız, ister dostla,
Kaçar giderim hep uzaklara.
Lise, üniversite bitirdin
Ettiğin nedir bu dünyada diyenlere
Tekerimin izleri yeter derim.
Fikret Hoca – 24.03.2013

bisikletlemoda

Bu konuda fikriniz var mı?