– Fikret Hoca Blog –

Bilgi

Bu yazı 11 Oca 2013, tarihinde yazılmıştır. Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bu yazı şunlarla etiketlenmiştir:

, ,

Doğru Ayakkabı Seçimi

Giydiğimiz ayakkabının üzerimizdeki kıyafete uygun olması elbette önemlidir ama konumuz bu değil. Ayakkabı; her gün sabah giyip akşama kadar çıkarmadan üzerinde gezdiğimiz, kimi zaman terleyen kimi zaman üşüyen ayaklarımızı koruyan, binbir çeşit malzemeden imal edilen önemli bir giyecek. Benim için ayrıca bir öneme sahip çünkü ayaklarımda metatarsalji(1)  rahatsızlığı var ve doğru ayakkabıyı seçmek günlük yaşantıma normal devam etmemde son derece önemli.

Çocukken ayakkabı almaya gittiğimizde babam ayakkabının ucuna baş parmağıyla basıp önden vuruyor mu diye bakardı. Önden vurmuyorsa yanlardan açtığını söylerlerdi hep. Sonra bu söylemi tüm ayakkabıcılardan da duydum her gittiğim mağazada. Benim ayaklarım, ayakkabıların yanlardan açılmasını bekleyerek büyüdüler. Bazen on gün bazen bir ay bazen de ayakkabı eskiyene kadar beklerdim açılmasını. Sanırım bu dönemlerde metatarsalji rahatsızlıklarımın temelleri atıldı. Dar ayakkabıda parmaklar üst üste biniyor ve ayağın enlemesine olan kavisinin şekli bozuluyor. Hastalanmayan kimse sağlığının kıymetini bilmezmiş. Ben de ayakların ve ayakkabıların kıymetini hastalanınca öğrendim işte.

Elbette doktora gittim ve onların verdiği çeşitli tedavileri uyguladım. Ancak ortapedik rahatsızlıklar kolay kolay geçmiyor maalesef. Tedavi yöntemlerini uygulamak da benim için oldukça zor oldu. Ayak sürekli hareket halindeki bir organ bundan dolayı medikal aparatları doğru kullanmak oldukça güçleşiyor. Ayrıca kullanılan medikal malzemeler tedavi sırasında ciddi şekilde rahatsız ediyor. Belli süreler şu medikal malzemeleri kullandım.

Tıbbi tedaviler çok önemli ancak insan kendi kendinin doktoru ve ilacı olabilmeli. Sizi en iyi bilen yine sizsiniz. Yukarıdaki tedavilerle sonuç alamayınca yarıda kesitim. Ancak ağrılarım daha da şiddetlendi. İşte tam bu kontada bazı ayakkabılarda hiç rahat edemediğimi bazılarında ise daha rahat yürüyebildiğimi farkedip o özelliklerdeki ayakkabıları seçmeye çalıştım.

Elbette bu benim için çok zor oldu. Satıcılar ayakkabının çok rahat olduğunu söylese de bana öyle gelmiyordu. Alırken birkaç dakika deneyip aldıktan sonra biraz uzun yürüdüğümde yine ağrılarla karşılaşıyordum. Ayrıca mağazaların hepsinin zemini düz ancak günlük yaşantımızın tamamı böyle bir ortamda geçmiyor. Dışarısı bizi bekleyen irili ufakılı çakıllarla dolu. Hala ayakkabı almak benim için çok zor bir süreç onun için rahat bulduğum bir ayakkabıyı uzun süre değiştirmeden giyiyorum. Gelelim kriterlerime…

Kullandığım iki ayakkabıyı da inceledim ve rahat olan ayakkabım ile rahat olmayan ayakkabımı karşılaştırdım. İçinde yeşil tabanlık olan (sağdaki) yaklaşık üç yıldır giydiğim ve eskimemesi için gözüm gibi baktığım bir ayakkabı. Yazın neredeyse hiç çıkartmadan giyiyorum.  Soldaki ise kışın giymeye çalıştığım(!) ara sıra da olsa giydiğimde akşam eve yorgun ve huzursuz geldiğim yarım bot türünde bir ayakkabı. Aslında onu da severek almıştım… İşte ikisi ile ilgili karşılaştırmalarım:

IMG_4586

 

1- Ayakkabıların üst kısmı boyut olarak birbirinden oldukça farklı. Aşağıda ölçülerini fotoğraf üzerinde ekledim. Rahat olan ayakkabının üst kısmı 17cm iken diğeri 16cm. Aradaki 1 cm parmakların serbestçe hareket edebilmesi için çok önemli.

IMG_4586_1

2- Bilek kısmını saran bölüm ise hem hareketleriniz esnasında bileğinizi acıtmamalı hem de sıcak tutmalı. Rahat olan ayakkabıda yine bu kısım daha yumuşak ve daha kalın.

IMG_4586_2

3- Yine parmaklarımızın rahat edebilmesi için ön kısmın belli bir yüksekliğe sahip olması gerekiyor. Aksi takdirde parmaklara üstten bir basınç uygulanıp hem ayağın üst kısmını hem de tabanını rahatsız ediyor. Rahat ayakkabıda bu ölçüler yine daha geniş.

IMG_4607_3

4- Son olarak da tabalarını karşılaştırdım. Benim için uygun olan taban; darbeleri emen, sert cisimler üzerinde bastığımda tabanımı rahatsız etmeyen, dış kısmı sert, iç kısmı da yumuşak olanlar. İç kısımı çeşitli tabalıklarla değiştirmek mümkün ama alt kısmı seçerken dikkat etmem gerekiyor. Bununla ilgili aşağıdaki fotoğrafta tornavidanın arkası ile ayakkabının altına bastırdım rahat olan ayakkabının tabanı sert olduğunda içe doğru pek girmedi. Ancak rahat olmayan ayakkabının tabanı oldukça yumuşak ve tornavida içe doğru diğerinden daha fazla girdi.

IMG_4586_4

Bunların dışında da birçok faktör ayakkabı seçimimi etkiliyor ama rahat ayakkabılarımın ortak özellikleri bunlar. Şu soğuk kış günlerinde ayağınız sıcak ve rahat olması dileği ile…

Not: Sağlığınızı ilgilendiren durumlarda mutlaka bir doktora başvurun. Bu yazıda yazan bilgiler tedavi amaçlı değildir.

(1):
Ayak parmaklarının ayak tabanına bağlandığı anatomik bölgeye metatars adı verilir. Bu bölgede ayak eksenine dik derinliği oldukça az bir kavis vardır. Ayaktaki diğer kavis ise ayak eksenine paralel büyük kavistir. Bunun çökmesine düz tabanlık veya taban çökmesi denilir. İşte bu bölgede çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunlara “ metatarsalji “ adı verilir. Bu durum ayakta fazla duran kişilerde veya bu gibi mesleklerde çalışanlarda görülebilir. Bu nedenle ayakta durmak, bu konumda iş yapmak kişiye çok ızdırap verebilir. Her yaşta görülen bu hastalık bazen diğer ayak problemleriyle beraber de olabilir. Örneğin halluks valgus veya ayak tabanında çökme ile sıklıkla birliktedir. Tedavide özel egzersizler, fizik tedavi yöntemleri ve bu bölge için hazırlanmış tabanlıklar verilir. Bazı durumlarda sorun sadece metatarsda ise metatars yastığı denilen bir aparey gerekebilir.

Bu konuda fikriniz var mı?