– Fikret Hoca Blog –

Bilgi

Bu yazı 21 Mar 2015, tarihinde yazılmıştır. Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bu yazı şunlarla etiketlenmiştir:

, , , , , ,

Okuduğum Çanakkale Kitapları

Önce Çanakkale savaşı ile ilgili neden bu kadar çok kitap okuduğumu bir hatıra ile anlatmak istiyorum.
Üniversitede okurken bir arkadaşımın ricasıyla akşam vakti Kuzguncuk’a Ekmek Teknesi dizisinin çekimlerini görmeye gittik. Çekimler oradaki ahşap bir evde yapılıyordu biz de oralarda dolanıp oyunculardan birkaçını görüyorduk :) Karnımız acıktı oradaki bir kebapçıya oturup birşeyler sipariş ettik. Siparişimiz hazırlanırken yaşlıca bir amca gelip bizimle sohbet etmeye başladı. Üniversitede öğrenci olduğumuzu öğretmenlik okuduğumuzu falan anlattık. Laf döndü dolaştı Çanakkale savaşlarına ve Atatürk’e geldi. Yaşlı amca Conk Bayırına gittiğini Atatürk’ün Conk Bayırı muharebesindeki başarısının abartıldığını küçümseyerek ve saçma örneklerle bize anlatmaya başladı. Conkbayırı denilen yer kuzguncuktaki bayır kadarmış o küçücük alandaki muhabere o kadar da önemli değilmiş falan diye anlatıyordu. Daha da ileri giderek Atatürk’ün Çanakkale’deki etkisini küçümsüyor oradaki rütbesi yarbaydı, bir yarbay ne yapabilir ki gibi sözlerle fikirlerini temellendiriyordu. Amca tüm bu konuşmayı yaparken Marmara Üniversitesi’nin eğitim fakültesinde okuyan iki genç ağzını açıp birşey konuşamıyor onun söylediklerini çürütmek şöyle dursun Çanakkale savaşları ile ilgili birşey söyleyemiyordu bile…
Oradan ayrılırken içimde büyük bir utanç vardı. Yaşadığım toprakların kaderini değiştiren bir savaşı bilmiyor, Yarbay Mustafa Kemal’i, Anafartalar Kahramanına, savaş sonunda da bir Tümgenerale dönüştüren olayları bilmiyordum. Bu olay beni çok etkiledi ve Çanakkale ile ilgili bulduğum tüm kitapları (yerli/yabancı) okudum. Yaşlı amcaya beni araştırmaya ve okumaya sevk ettiği için teşekkür ediyorum. Bu faslı daha uzatmadan kitaplara geçeyim. Unutmadan şu da yaşlı amcaya gelsin

canakkale_mahseri

Çanakkale Mahşeri
Mehmed NİYAZİ
Ötüken Yayınları – 1998

Savaşın daha çok insani yönünü anlatan zaman zaman gözlerimin dolmasına sebep olan unutamadığım eserlerden birisi. Ayrıca Çanakkale ile ilgili okuduğum ilk kitap olması sebebiyle benim için özel bir yere sahip.

 

canakkale_hatiralari_3_cilt

ÇANAKKALE HATIRALARI

ARMA Yayınları – 2001

Çanakkale hakkında savaşa katılanların kaleminden gerçek bilgiler öğrenebileceğiniz 3 ciltlik bir set.

Arma Yayınları tarihimizin dönüm noktalarından Çanakkale Savaşlarına ait hatıraları bir araya toplayarak çok önemli bir görev üstlenmektedir. Çanakkale Hatıraları’nın 1.cildinde; Mustafa Kemal Paşa’nın Anafartalar Hatıraları, Selahattin Adil Paşa’nın Çanakkale Hatıraları, 27.Alay Komutanı Miralay Şefik Aker Bey’in Çanakkale-Arıburnu Savaşları ve 27. Alay kitapları ile tam bir vatansever olan Rum kökenli Osmanlı aydını İhtiyat Zabiti Sokrat İncesu’nun Birinci Dünya Savaşında Çanakkale-Arıburnu Hatıralarım adlı kitaplar yer almaktadır.

canakkale_hatiralari_2_cilt

ÇANAKKALE HATIRALARI

ARMA Yayınları – 2002

Çanakkale Hatıraları’nın 2.cildinde; Cemil Conk Paşa, Liman von Sanders Paşa ve Fahrettin Altay Paşa’nın Çanakkale Savaşlarıyla ilgili çok önemli hatıraları bulunmaktadır.

canakkale_hatiralari

ÇANAKKALE HATIRALARI

ARMA Yayınları – 2003

Çanakkale Hatıraları’nın 3. Cildinde, Ruşen Eşref Ünaydın’ın 1918’de Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile yaptığı mülakat, 26. Alay 3. Tabur Kumandanı Mahmut Sabri Bey’in Seddülbahir Muharebesi Hatıraları, Emekli Güverte Albayı Şakir Tunççapa’nın Çanakkale Muharebeleri Hatıraları, Şükrü Fuad Gücüyener’in Çanakkale’de Kumkale Muharebesi ve İntepe Topçuları, Birinci Dünya Savaşında Tanıdığım Kahramanlar Serisinden Çanakkale ile ilgili Binbaşı Şevki Bey, Taşköprülü Aloş, Bursalı Mehmet Onbaşı, Çerkeşli Ömer, Aydınlı Ethem Çavuş kitapçıkları, Mucip Kemalyeri’nin Çanakkale Ruhu Nasıl Doğdu? Ve Münim Mustafa’nın Cepheden Cepheye kitapları yeralmaktadır.

 buyuk_harbin_tarihi_canakkale

 Büyük Harbin Tarihi: Çanakkale Gelibolu Askeri Harekatı (2 Cilt)General C. F. Aspinall OglanderArma Yayınları – 2005 (ilk basım-1939)

İngiliz General’in 1929 yılında kaleme aldığı askeri bilgiler, yazışmalar ve haritalar da içeren olayları onların gözünden görebilmenizi sağlayan bir kitap. İlk cildi savaşın öncesini ve Nisan ayındaki kara çıkartmalarına kadar olan deniz savaşlarını anlatıyor ikinci kısımda ise kara savaşları ve tahliye edilmesini anlatıyor. İngiliz generalin ağzından Conkbayırı Muharebelerinin bir kısmı… – Yaşlı amcaya gelsin :)

 canakkale_cesaretin_bedeli

Çanakkale Cesaretin Bedeli
Selçuk Kızıldağ
ARMA YAYINLARI- 2003

“Çok sert geçen bu kanlı çatışmalarda binlerce asker toprağa karıştı. Bu savaşta her iki tarafta inadın, onurun kahramanlığın bedelini canları ile ödediler. Orduların en büyük tutkusu zafer kazanmak, bir karış toprağı alarak hedefe biraz daha yaklaşmaktı. Her kazanılan toprağın bedeli ağır oluyordu. Bu da mutlaka ölüm demekti. “Cesaretin Bedeli” Gelibolu topraklarında genç ve aydın bir nesil üzerinde kır çiçeklerinin açtığı güzel kokulu kekiklerin kapladığı alanlar, onların uzun mezarları oldu.

 

 canakkalegecilmez

Çanakkale Geçilmez – Bir Destanın Öyküsü Recep Şükrü Apuhan

Timaş YAYINLARI- 2005Çanakale Geçilmez, I. Dünya Savaşı′nda Çanakkale Cephesinin açılma sebepleri ve bu cephenin önemiyle başlıyor. Sonra, 18 Mart 1915 Deniz Zaferine ulaşan yol ve o büyük günün ayrıntıları tüm canlılığıyla anlatılıyor. Ardından, 25 Nisan 1915 günü başlayan kara savaşı, tüm ayrıntıları ve isimsiz kahramanların öyküleriyle ele alınıyor.

 7824_cannakkale-Hhuseyin_Maltepe886

 Fotoğraflarla Çanakkale Savaşları (Cephe ve cephe gerisinde insan)
Lokman Erdemir
TBDD, 2008

Bir milletin tarihi kadar tarih sevgiside çok önemlidir.Tarihlerini seven milletler hep yeryüzünde başarılı olmuşlardır.Ne zamanki milletlerin tarihleri gelecek nesillerine objektif olarak kalplere sunulamamış,sevdirilememiş,geçmişle bağlar gün geçtikçe gelecekten koparılmış;O milletler yeryüzünde  tutunamamış ve dağılıp gimişlerdir.

 1915_canakkale_savasi

1915 Çanakkale Savaşı İbrahim Artuç

KASTAŞ YAYINLARI- 2004Savaşı bir askerin gözünden okuyacaksınız. Albay emeklisi olan İbrahim Bey uzun yıllar kara harp akademisinde öğretim üyeliği yapmış bir kişi. Askeri bilgilerin olduğu bir kitap.

 Kitap_20101002184442_17743_8

Çanakkale Kahramanı Koca Seyit – İthaflı ve İmzalı-
Ali Erdin – Kazdağı Yayınevi 1995

Yazar, Koca Seyit’in komşu köylüsü ve tanıdığı bu özel insanı gelecek nesillere anlatmış.

 

canakkale_atlas_gezi_rehberi Atlas Dergisi’nin 90. yıl anısına çıkarttığı gezi rehberi. Haritalı ve fotoğraflı anlatımlarla zenginleştirilmiş. Oraları gezerken çok işe yaramıştı. Teşekkürler Atlas
2247_canakkale_Savaslari_ve_Gezi_Rehberi-Talha_Ugurluel846

Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi
Talha Uğurluel
Işık Yayınları

Çanakkale’yi gezecekseniz mutlaka elinizde olması gereken bir kitap. Çok detaylı bir gezi rehberi. Burada bir de yazara eleştiride bulunmak istiyorum. Kitabın bazı yerlerinde “Şehit Dede Torunuyla Nasıl Buluştu” gibi masallara gerek yok bunlar Çanakkale’de çarpışanları yüceltmez aksine Çanakkale’yi çarpıtmak isteyenlere yarar. Talha Bey’in tarzı böyle sanırım yapacak birşey yok…

Büyük Harbin Tarihi Çanakkale 2. cilt – General Aspinall sayfa 338-347

… Türklere gelince: Son 24 saat içinde vaziyet süratle ıslah edilmiş. 9 Ağustos sabahı Mustafa Kemal’in karşı taarruzu, sol cenahta başarı kazanmamakla beraber IX. kolordunun Suvla’daki ileri harekatını durdurmuştu. W tepesi ve Anafarta sırtı emniyetli bir halde Türklerin elinde bulunuyordu… Bu durum ve koşullar altında, Türk görüşüne göre en yakın tehlike arzeden nokta Conkbayırı tepesi idi.

Şimdi Muharebe gemisi tepesinin kuzeyindeki bütün Türk cephesine komuta etmekte olan Mustafa Kemal bu tehlikeyi tamamen takdir etmişti. Bundan dolayı 9 Ağustos geç vakit Conkbayırı üzerinde bizzat yaptığı Cür’etkarane bir keşiften sonra ertesi sabah bu noktadan altı taburla bir taarruz yapılmasına karar verdi. …Türk karşı darbesi çok iyi tertip edilmişti. Anzak muharebesi, dört günden beri devam eden sarıbayır mücadelesinin 10 Ağustosta sonlanmasıyla kapanmıştı. … Anzak ve Suvladaki bu mağlubiyetler Sir Ian Hamilton‘un (Çanakkale savaşındaki tüm yabancı kuvvetlerin komutanı) Ağustos taarruz planının başarısızlığa uğradığını ilan etmişti. ….

Conkbayırı’nın 1915 ağustosundaki hayati önemini veya yüksek noktanın İngilizler elinde bulunması ile Türklerin maruz kalacakları tehlikeyi anlayabilmek için pek az askeri bilgi yeterlidir. – General C.F. Aspinall

Bu konuda fikriniz var mı?