– Fikret Hoca Blog –

Bilgi

Bu yazı 05 Şub 2013, tarihinde yazılmıştır. Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bu yazı şunlarla etiketlenmiştir:

, ,

Patates Hasadı

İlkokulda hala öğretiyorlarmı bilmiyorum ama bize çimlenmeyi hep şöyle anlatırlardı; Isı olacak, nem olacak ve karanlık olacak. Şartlar oluştuğunda da çimlenme başlıyordu.

Pazardan aldığımız patatesleri güneş görmeyen dolabın içine ve mutfakta nemli ve sıcak bir ortama koyunca hepside doğası gereği çimlenip duruyorlardı. Birkaç sefer atmak zorunda kaldıktan sonra son sefer ekmeye karar verdim.

Çimlenen patatesleri balkondaki saksıma 15-20cm derinliğinde çukur açıp ektim. Bir iki hafta içinde inanılmaz şekilde yeşerip dal verdiler. Hiç bu kadar hızlı büyüdüklerini bilmiyordum. Sonra soğuklar bastırdı ilk kardan sonra yaprakların çoğu karardı ve döküldü. Bir süre sonra bende kalan yaprakları kestim. Pek umudum olmasa da ektiğim yerden patateslerin yavrularını aramaya başladım. Eştikçe mini mini patatesleri bulup doğanın mucizesine tanıklık ettim. Devler ülkesinden gelen bir abimin dediklerini hatırlattı bana o anlar; “Hasat büyülü birşey”.

Bu büyüye sizde yakından tanıklık etmek isterseniz yeşeren patates ve soğanlarınızı atmayıp toprağa ekebilirsiniz. Belki doğa ile olan bağınızı hatırlamanıza yardımcı olur…

mini_patateslerim

 

 

2 Yorum

 1. Özgür Bayraktaroğlu
  14 Şubat 2013

  Merhaba Fikret Bey :)
  Ektiğiniz saksının boyutlarını da paylaşırsanız bizim için çok faydalı olur. Ekme işlemi için 15-20 cm derinlik demişsiniz bu üretim için illa büyük bir saksı mı kullanmak gerekiyor ?
  Patatesler tam pürelik olmuş ama, şimdi kendi üretimimiz patatesi de püre yapmaya kıyamayız )

  • Fikret Hoca
   15 Şubat 2013

   Merhaba Özgür,
   Benim saksımın uzunluğu 80cm genişlik ve derinliği ise 30cm. Gerçi ben patatesler için uzunlukğun yarısını kullandım. Diğer yarısında nane vardı. Çok küçük menekşe saksısı gibi saksılarda olurmu bilmiyorum. Patateslerin biraz ferah bir toprağa ihtiyacı var gelişebilmek ve yavru yapabilmek için. Patatesleri püre yapmaya kıyamazdım o yüzden yumurtalı patates yaparken kullandım :)

Bu konuda fikriniz var mı?