– Fikret Hoca Blog –

Bilgi

Bu yazı 20 Mar 2013, tarihinde yazılmıştır. Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bu yazı şunlarla etiketlenmiştir:

, , , , , , ,

Web Tasarımında Tarayıcı Uyumluluğu ve Çözümler

hroc_w3c_compatible

Sonunda fikrethoca.com‘u bitirdim diyordum ki şimdi de tarayıcı sorunlarıyla uğraşıyorum. Elbette W3C standartlarına dikkat ederek yazdım tüm kodları ancak bu da yeterli değil. Bırakın Internet Explorer 6’yı 9. versiyonunda bile düzgün görüntü alamıyorum. Sadece IE10 ile olması gerektiği gibi gözüküyor sayfalar. Çok can sıkıcı bir durum.

Bu durumda iki seçeneğiniz var. Kolay yolu; site budur şu tarayıcılarda düzgün görüntülenir yazıp bırakmak zor olan ise siteyi tüm tarayıcılarda düzgün görüntülenecek şekilde tekrar kodlamak.

İkinci seçeneği yapmamak için uzun süre dirensem de bunun doğru olmadığını geçenlerde öğrendim. Bir yazılımcı arkadaşıma sitemin linkini göndermiştim o da IE8 ile açıp bakmış tabi hiçbir yere tıklanmıyor direk kapatmış. Başka bir tarayıcı da denememiş bile. Arkadaşım bile bunu yapıyorsa buraya gelen diğer ziyaretçilerin sayfayı görür görmez kapatmaları çok da yadırganamaz. Her tarayıcıda (IE6 hariç :) ) gezinebileceği ve düzgün görüntülenebilecek kod yazmak da kolay bir iş gibi gelmedi bana.

Bunun için ne yapabilirim diye ararken html/css frameworkler ile karşlılaştım. Bunları hazır şablonlar ile karıştırmamak gerekir. Daha esnek ve farklı bir yapıları var. Ayrıca standartlara uyarken aynı zamanda tarayıcı uyum sorununu da en aza indiriyorsunuz.

CSS framework kullanarak tarayıcı uyum sorunlarını en aza indirmeyi, kodlamaya ayırdığım zamanı azaltmayı, ileride yapacağım değişikliklerde daha çabuk entegre edeceğimi ve frameworkler ile yeni şeyler öğrenceğimi umut ediyorum.

Gelelim en önemli soruya. Hangi framework? Aslında bu kısmı çok seviyorum. Bir sürü framework araştırdım. Hepsinin kendine göre iyi ve kötü yanları var. Hangisini seçeceğimi tam olarak bilmesem de şunları deneyip en uygununu seçeceğim.

Bootstrap‘i Twitter’dan dolayı denemek istiyorum. Sonuçta kendini kanıtlamış bir firma. Ayrıca dökümantasyonu da iyi gibi göründü bana.
Yaml çok esnek ve mikroformata kadar birçok konuyu da içeren bir framework. Ayrıca sınırlandıran bir kolon sayısı da yok. Ancak Creative Common lisan tercih edilirse firma adını sitemde yazmam gerekiyor. İstenirse ücretli versiyonu da alınabilir…
Foundation 4‘ü geliştiren zurb firması 15 yıldır web alanında faaliyet gösteriyormuş önemli bir kriter. Ancak döküman sıkıntısı var.
Gumby‘nin ise sitesi hoşuma gitti : )

Bu konu ile ilgili iseniz Wikipedi’nin CSS Frameworks sayfasını, awwards’ın nispeten güncel şu makalesine bakmalısınız. Aşağıdaki sunum da Front-End Framewok kavramını anlatıyor. Ayrıca bu konuda eklemek istediğiniz noktaları aşağıda yazabilirsiniz.

Front-End Frameworks: a quick overview from Diacode

Bu konuda fikriniz var mı?